.shokunin kishitsu.

.máte radi sushi? Ja nie. A už vôbec by som o sushi nesníval. Keď mi môj kamarát pri popoludňajšej káve pár slovami spomenul japonský film “Sny o sushi”, nechalo ma to chladným. No potom začal z neho abstrahovať a ja som prestal chápať, o čom hovorí. Vypadol z neho zvláštny pojem – shokunin kishitsu – ktorý opísal ako umenie majstrovstva. Nejak sa to čudne skladá – dva pojmy o tom istom. To už som bol navnadený, že si aspoň letom-svetom ten film pozriem.

.pozrel som. Je celý o sushi a vôbec nie je len o sushi. Celým filmom sa tiahnu tie dve slová – shokunin kishitsu.

.shokunin kishitsu sa dá veľmi hrubo preložiť ako remeselný duch. Princípy shokunin kishitsu   dovedú kohokoľvek, kto sa zaoberá čímkoľvek, k schopnostiam majstra remeselníka alebo tomu, čo angličtina označuje ako “artisan”. Základ tohto umenia sa dá zhrnúť do piatich bodov:

.madžime. Skutočný majster berie svoje umenie vážne. Neustále sa snaží o tú najvyššiu úroveň. Tvrdo pracuje a je svojej práci neustále oddaný. Vo filme odznie jednoduchá myšlienka: “Nepokúšame sa byť výnimoční, či elitní. Techniky, ktoré používame, nie sú veľkým tajomstvom. Je to len o úsilí a opakovaní tej istej veci každý deň.” Ich prístup je jednoduchý, ale ich oddanosť a výkon je to, čo ich odlišuje od zvyšku.

.kojošin. majster sa neustále snaží zlepšiť seba a svoju prácu. Existuje jedno zenové porekadlo, ktoré hovorí, že akonáhle si myslíš, že si v cieli a najvyššie, začínaš klesať. Nikdy sa nenazdávaj, že si dosiahol cieľ. Vždy sa snaž posunúť ďalej.

.seikecukan. čistota a sviežosť. majster udržuje svoj pracovný priestor čistý a usporiadaný. To neplatí len pre pracovný stôl, ale aj pre myseľ, ktorá je základnou mapou pracovného priestoru. V neporiadku sa pracovať a tvoriť nedá. Niektorí povedia, že neusporiadaný pracovný priestor je oslobodzujúci. No mnohokrát až natoľko, že spôsobí úzkosť a dezorientáciu.

.ganko. tvrdohlavosť. ďalšou črtou majstra je netrpezlivosť, nepokoj. Majstri sú lepšími vodcami, než spolupracovníkmi. Neustále trvajú na svojom spôsobe. Sú skôr individualistami v duchu výnimočnosti, než tímovými hráčmi hľadajúcimi kompromis. Neznamená to, že by sa majster neopieral o žiadny tím, no jeho tím je založený na jeho výbere a jeho tréningu. Je jeho víziou a zodpovednosťou zároveň.

.jyonecu. vášen a entuziazmus. Akonáhle majster rozhodne o svojom zaoberaní, ponorí sa do svojej práce bezo zvyšku. Zamiluje sa do svojej práce, nikdy sa na ňu nesťažuje. Celý svoj život oddá zdokonaľovaniu svojho majstrovstva. A to je tajomstvo úspechu. Bez vášne neexistuje žiadne umenie.

.duch shokunin je cestou výnimočnosti. Je to ťažká a dlhá cesta, vlastne je to cesta nekonečná. No milujete to, čo robíte. A robíte to stále lepšie.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*