.básnik priemernosti..václav chochola.

.-v tomto svete nebol nikdy úplne doma a to mu zbystrilo oko. Zazrel detaily, ktoré my, oslnení inými cieľmi, nevidíme.- povedal o Chocholovi Bohumil Hrabal.

.chochola nebol typickým jasne a úzko vyprofilovaným fotografom. Fotil momentky, portrétoval známych a slávnych ľudí (do širokého povedomia prenikol portrétmi Salvadora Dalího), venoval sa aktom, aj športovej fotografii. Hnutie doby ho situačne stavalo aj do polohy dokumentaristu, je autorom unikátnych fotografií z Pražského povstania v máji 1945. V roku 1970 sa dostal na mesiac do väzenia za to, že fotografoval hrob Jana Palacha.

.je nepotrebné a nezmyselné písať o tom, že Václav Chochola sa narodil vtedy a vtedy a podobne, že nedávno umrel a medzi tým dosiahol to a to. Dôležité je, že tu svojim unikátnym prístupom bol a zanechal po sebe závažný korpus diel. Živobytím mu bola portrétna fotografia, väčšina komerčných portrétov zobrazuje verejne známych a dôležitých Čechov Chocholovho obdobia. Medzi jeho portrétmi sa vyníma “dalíovská” séria, na ktorej sa spája Dalího vizuálny excentrizmus s Chocholovým pokorným úžasom. Ten úžas si podržal aj v bežnom čase a priestore, chodil, skúmal a fotil. Fotil odrazy toho, čo okolo seba videl, cítil sa oddelený od vonkajšieho sveta, ako za oknom vlaku, sledujúc ubiehajúcu krajinu. Tu a tam sa mu do oka vnárali momentky a prenášal ich na film.

.venoval sa tiež experimentálnym technikám. Z rúk mu vychádzali fotogramy, fotomontáže, aj roláže.

.pochádzal z pražskej Libně, z časti veľkomesta, ktoré si veľmi dlho ponechávalo svoj predveľkomestský ráz. Toto konzervované prostredie na Chocholových fotkách veľmi ostro kontrastuje s obrazmi rastúceho veľkomesta. A je možnou príčinou, prečo sa fotograf nechcel, priam odmietal zaradiť, kráčal vždy s pomyselnou červenou stuhou, vymedzujúcou jeho osobný a myšlienkový priestor. Do Libně už nepatril a do Prahy patriť nechcel. Libeň ako životný priestor sa spájala s priateľstvom Chocholu a Bohumila Hrabala. Tu ležia základy túžby sondovať život malomesta, oddeleného od okolitého vývoja, spolu so sondážou do života malého obyčajného človeka, s jeho pocitmi, náhľadmi a postojmi.

.chochola bol univerzálnym fotografom. To sa málokomu podarí. Mal odstup, nebol súčasťou scény, preto sa s ňou mohol hrať bez toho, aby porušil jej skladbu a plynutie. Bol svedkom svojho času, s unikátnym pohľadom, ktorý sa pokornou pracovitosťou snažil preniesť do večnosti záznamu.

Galéria prác Václava Chocholu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*