.ticho.

.tvorca.

.všetka tvorba začína v ničom. Každý ďalší krok v živote, biznise, umení alebo napr. vede si žiada uchopenie nášho vzácneho potenciálu. V tichu sa náš svet tejto vzácnosti otvorí. Toto stiahnutie sa do ticha je čas, kde púhe bytie a vnútorný pokoj presvieti naše mysle svetlom duše.

.sťahujeme sa z rušného sveta okolo seba, ktorý priťahuje a triešti našu pozornosť. V tichu sa vieme sústrediť a otvoriť sa neočakávanému. Ticho rodí otázky a tak môžme hľadať odpovede. Ticho nás vyčistí a tak sa do popredia môže dostať tvorivý proces, tu a teraz.

.ticho a tvorivosť sú ideálnymi partnermi. Tvorivý proces plynie vtedy, keď je vonku ticho a vnútri pokoj. V tichu sa zbierajú a znásobujú všetky naše zdroje a východiská.

.prvým krokom každej tichej chvíľky je nehnať sa do kreativity. Odovzdávame sa daru ticha. Veľakrát sa ľudia rútia do kreatívneho procesu s tichom ako príjemným pozadím. No ticho je viac, než pozadie. V meditácii sa ticho dotýka nášho vnútorného pokoja. Odtiaľ vychádzajú skutočné odpovede. Keď sa sťahujeme do ticha, dovolíme mu vyčistiť cestu, prečistiť naše vnútorné laboratórium, odstrániť emočné zábrany. Ticho otvára pevnosti našej racionality a praktičnosti.

.druhý krok znamená spojenie ticha, zámeru, imaginácie a intuície. Spoločne vytvoria vnútorné nastavenie, základ, kde nové je skutočne novým a nie niečím starým prerábaným. Chceme snívať bez obáv, predsudkov, či kritiky. V tichu komunikujeme so svojou dušou. Ticho v nás nájde posvätnú múdrosť.

.posledným krokom je prepojenie kreatívneho procesu a praktického sveta. Nemali by sme našu inšpiráciu nasilu tlačiť do konečného výsledku. Podržme si chvíľu svoje dielko v rukách a v srdci. Ak je skutočné, nájde si svoju cestu. A na hranici vnútorného ticha a kreatívnej múdrosti sa začína rodiť nový svet.

.divák.

.”nevypovedateľné je krásne tým, že je nevypovedané. Akonáhle sa vypovie, je vypovedateľné a stratí celú svoju tajomnosť a mnohoznačnosť. Umenie tu máme preto, aby nevypovedateľné bolo vypovedané bez toho, aby sa čokoľvek povedalo. Ponechávame mu tú tajomnú hmlu. Myseľ sa môže túlať a môže si všetko predstavovať, pod tmavým závojom. Je to krásne. To nevypovedateľné. Sme príliš unavení vštkými vysvetľovanými a vysvetlenými vecami. Vypovedanými vecami. Je krásne, keď môžeme prosto len zostať ticho”. /nick cave/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*