.neďaleko Železníka v revúckom okrese leží obec Sirk. Len málo návštevníkov sa sem dostane cielene, niet na to v súčasnosti dôvodu. No podobne ako viaceré ďalšie obce v okolí, aj Sirk je úzko spätý s ťažbou železnej rudy v minulých storočiach. V časti obce Sirk-Červeňany sa nachádza holostavba vysokej pece, ktorá fungovala ešte na začiatku 20. storočia. Spracúval sa tu limonit a siderit, bola v takmer nepretržitej prevádzke a vyrábala surové železo. Železo zo Sirku sa vyvážalo do celej monarchie na ďalšie spracovanie.

.vysoká pec v Sirku fungovala a prinášala svojim majiteľom zisk do finančnej krízy v roku 1873. Ďalších päť rokov bolo na prevádzke stratových až v roku 1880 Hrlicko-tapolcsánska spoločnosť, ktorá pec prevádzkovala, skrachovala. Jej prevádzku prevzal Filip Coburg, ktorý ju v roku 1903 pre ďalšiu stratovosť odstavil.

.pec bola naposledy zrekonštruovaná v roku 1970 a dnes dominuje obci ako pamiatka dávnych časov bansko-železiarenskej slávy a ako miestna turistická atrakcia.

 

Galéria k článku:

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!