.v galérii.

.v galérii sa vystavujú umelecké diela. Niekedy viac umelecké, niekedy viac diela. Alebo aj menej. Na stenu galérie ich zavesí kurátor. Hneď potom ako sa dohodne s umelcom, na ktoré jeho kúsky sa budú ostatní dívať ako na viac umelecké viac diela. Taká zvláštna dohoda. Kurátor musí mať vždy pravdu. A umelec musí umelčiť. On umelčí pre seba, svet kde-tu potrebuje poopraviť a on ho opravuje pre seba. No musí aj tvoriť, opravovať pre ostatných a to nie je ľahké.

.preto pribehne na pomoc kurátor. Ľahne si ako most medzi umelca a tých ostatných. Umelcovi je na jeho brehu výtečne. A ostatní sa môžu rozhodnúť, či sa na chvíľu pozrú na druhý breh alebo aj nie. A tak…

…do galérie chodia aj ľudia. Chodia sa dívať na opravený svet. Alebo aj pokazený, keď umelec umelčí v plačlivej chvíľke. Ľudia si prinesú do galérie svoje svet. Svet je zvláštne miesto. Lebo svetov je veľa. Tak ako ľudí. Tvárime sa, že svet je len jeden.

.ale to sme sa iba dohodli s ostatnými, aby sa nám ľahšie žilo. Ako to pri dohodách býva, aj tu musíme odložiť kúsok seba, aby dohoda platila. Ale my ten kúsok stále vidíme a cítime. Tak prídeme do galérie a dívame sa ako sa teší umelec, ktorému nikto nepovedal, že ten kúsok musí odložiť. Jeho umelčenie oznamuje, že „Pozor! Tu sa začína iný svet!“. A ľudia si to nechávajú ochotne pripomenúť.

.v galérii nevystavuje len umelec svoje diela. Spolu s ním tu ľudia vystavujú svoj hlad po inom svete. Dívajú sa, skúmajú, pristupujú, odstupujú a zrazu sú súčasťou umelcovho sveta, aj keď on o tom vôbec nevie. Len ich tam tuší. Ale asi ich ani nechce tušiť. Jeho správa je jasná. Začala sa veľkým písmenom a skončila bodkou. Niekedy aj výkričníkom! Musí, lebo inak by ju ľudia nečítali. Umelec by bol smutný a ľudia by prišli o jeden poopravený svet. A nikdy by nevyšli zo seba do sveta, kde sa nemusia dohodnúť, len sa opaľovať, kúpať a cítiť, že sú spolu so sebou.

.galérie sú dôležité. A ľudia v nich tiež. Žijú spolu niekoľko svetov naraz.

 

Galéria:

Váš komentár

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.