.dvaja ideme spolu lesom. Chvíľami sa rozprávame, chvíľami sa obzeráme dookola. Obaja venujeme pozornosť svojim smerom, svojim myšlienkam. Pár metrov zaostaneš a zrazu počujem spoza chrbta: “Aha! Pozri sa na to!” Otočím sa, pátram očami. Sme v lese, mám sa dívať na strom? Medzi stromy? Do korún stromov? Čo je to “to”, ktoré mi chceš ukázať?

“To” je tvoje videnie, vízia, zámer. Ak chceš, aby som to zbadal, videl to, musíš urobiť viac, než len povedať “Pozri sa na to!” Pretože keď som sa za tebou obrátil, pohľad sa mi zjemnil a očakával som tisíc rôznych nevšedností. Tá, ktorá pritiahla tvoje oči, nemusela tie moje. Vidím tisíc krás, ty si si vybral jednu, urob ju jedinečnou medzi tisícmi.

.často si myslíme, že sme jedinečnejší, než to v skutočnosti je.  Podobne ako my ostatní, ani tvoj fotoaparát nevie, na čo vlastne mieriš. Ty to musíš vedieť, ešte pred tým ako na mňa zakričíš alebo stlačíš spúšť. Máš svoju víziu, no pred tebou je skutočnosť. Zároveň máš veľa ďalších nástrojov – kompozíciu, objektív, clonu, expozíciu, postproces – to všetko k tomu, aby si svoje “to” preložil do môjho vnímania a urobil z neho “TO”.

.neustále dávame ostatným možnosť vidieť veci svojimi očami. Ale nefunguje to spôsobom “Pozri, aké sú tie stromy!” Všetci sme už videli stromy, vieme ako vyzerajú. To, čo chceš v skutočnosti povedať, je “Pozri ako sú tie stromy spolu zrastené!”

alebo “Pozri ako je ten strom zničený!”

.podobne nestačí, ak urobíš fotografiu stromu. Ten vidíme všetci rovnako. Ukáž tú zrastenosť alebo zničenosť, ten pocit, ktorý sa ti s tým stromom spojil. Tvoj vlastný pocit. Ten je tvojou jedinečnou víziou. Predmet vychádza z bežnej skutočnosti, no tvoj dojem a pocit mu dávajú ten nevšedný atribút.

.o vízii sa dá hovoriť, polemizovať, analyzovať hodiny a dni. Ale v skutočnosti na začiatku stojí len otázka: “Prečo si zdvihol fotoaparát k oku?”, “Čo špecifické skúmaš alebo chceš vyjadriť?” Všetci sme svedkami bežnej reality, ale sme zvedaví, aký špecifický moment sa z nej práve chystáš vytiahnuť. Ten moment je tvojim pocitom. Tvojou víziou. Všetko ostatné je remeslo.

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!