“Čo bolo, je to, čo aj zasa bude.

A čo sa už stalo, to sa opäť stane.

Nič nie je nové pod slnkom.” /Kaz 1:9/

.na Vimeu sa pred nedávnom objavilo toto video. Stovky cestovateľských a iných fotiek, skoro navlas rovnakých. Video ironicky odráža tvoj dojem jedinečných zvláštnych zážitkov a ich záznamov, ktoré vlastne jedinečnými vôbec nie sú.

.možno je to trošku smutné. Ale dokonca aj toto video má svojho predchodcu. Na YouTube sa dá pozrieť video s názvom Vemödalen (frustrácia z fotografovania niečoho zaujímavého, pričom už o tom existujú tisíce ďalších rovnakých fotografií – podľa www.dictionaryof obscuresorrows.com).

.dokonca ani video ukazujúce, že nie si originálny, nie je originálne.

.môžeš si tie videá (a zrejme aj mnoho ďalších) pozrieť aj stokrát, no stále neexistuje nič, čo by ťa mohlo objektívne presvedčiť, že tvoja individualita nie je až taká individuálna. Na druhej strane sa rád vnímaš ako jedinečná bytosť, ale stále s akousi pachuťou uvedomenia, že vlastne uvažuješ, či snívaš o veciach, ktoré už niekto iný urobil. Vtedy sa vynoria tie myšlienky typu: “Aký to má zmysel?”, “Aký to má celé smer?” Platí to hlavne o fotografii, kde výsledok práce nie je len o technickej schopnosti, ale aj o tvojej kreativite.

.napriek tomu môžeš byť iný, ak sa rozhodneš. Byť originálnym znamená objaviť niečo jedinečné v sebe, medzi všetkými tvojimi vlastnosťami, ktoré idú s prúdom väčšiny. Všetci máme v sebe tie neoriginálne kúsky – jeme, spíme, máme svoje ranné návyky, radi sa zabávame atď. No originalita je skôr o tom, či dokážeš pri svojom úsilí nezvyčajne uvažovať.

.originalita vo fotografii.

.fotografia sa v posledných desaťročiach stala všeobecne dostupnou. Ak potrebuješ/chceš technické vybavenie, ideš a kúpiš si ho. Tak to môže urobiť tisíce iných ľudí. Nebudete sa vzájomne odlišovať. Svet sa zmenšil, je jednoduché sa dostať na opačnú stranu planéty a fotiť tam. Tak to urobia aj tisíce ďalších. Slávni ľudia už nie sú nedotknuteľnými idolmi, žijú medzi nami, navyše sa fotia aj sami. Všetko vyzerá akoby už skutočne nebolo čo fotiť, každý všetko má, každý všade bol a každého pozná.

.toto zúfalstvo a pretlak vizuálnej informácie, ktorú vytvoril niekto iný, ťa obchádza, kým pozoruješ veci zvonku. Ale tvoje tajomstvo je vnútri. Tam je posledná bašta originality fotografie – v tom ako a čo vidíš.

.si dôležitý.

.nikto nemá priateľov ako ty. Na tvojej ulici žije len málo ľudí, málo ľudí chodí do tvojej kaviarne, či na prechádzky tvojou cestou. Nikto nemá tvojho psa, tvoje knižky, ani tvoj byt. Najjasnejšia forma originality sa odvíja od najbližšieho okolia, mnohokrát takmer od najintímnejšej blízkosti. Kým drony, cestovanie a celebritné fotky začínajú nudiť svojim množstvom, tvoje súkromie myšlienok, hodnôt a túžob bude vždy čerstvé. A tam leží kľúč k originalite – nájsť si vlastnú kombináciu svojho života a spôsobu pohľadu naň. Tvoj originálny odtlačok bude dlhodobým procesom sebapoznávania.

.priprav sa!.

.kým maliar začne pracovať, musí si pripraviť plátno. Tak si ty musíš pripraviť priestor v sebe a okolo seba. Maliar začína vždy s čistým plátnom, tak aj ty začni pracovať s novými myšlienkami, neobracaj, neprerábaj nič, na čom si pracoval pred tým. Prijmi počiatočnú prázdnotu. Uvedomíš si svoj ďalší účel a zmysel.

.neskonči však v sebe. Vnútri je východisko, ale zmysel je vonku, je v potrebách a túžbach iných. Ak si stanovíš cieľ, ktorý pokryje túžbu a potrebu iných, si pripravený.

.nastav si svoje hodnoty.

.ak netvoríš s radosťou a s vášňou, ideš len na pol plynu. Nasleduj svoju vieru a intuíciu. Môžeš sa zaoberať mnohým mať kopu aktivít, ale mali by sa spájať so spoločným cieľom. Tvojim cieľom. Ktorému veríš. Tvoja práca slúži dvom pánom – tvojmu publiku a tvojim hodnotám. Ak sa pozrieš na svoje dielo a pocítiš, že vyhovuje obom stranám, pracuj, tvor.

.ponor sa do svojho života.

.tvoja práca, tvoj pes, tvoje okolie, tvoje zvyky, tvoja káva, tvoji priatelia – všetko to je jadrom tvojej originality. Pozvi ľudí do svojho sveta, otvor im album svojich hodnôt, nechaj ich s ním súznieť. Ukáž im, čo robíš a ako to robíš, dovoľ im sa priblížiť a vnímať ťa.

.súčasnosť vníma originalitu odlišne od minulých dôb. Kedysi sa originalita vnímala len cez dielo a umelec ako osoba bol za ním neviditeľný. Dnes je dielo umelca úzko vnútorne prepojené s jeho životom. A originalita leží v ich priesečníku.

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!