.nielen.nitra.

.pekné tiché miesta so svojskou krásou nebývajú pri hlavných cestách. A hlavné cesty nevedú do všetkých kútov. A kúty bývajú krásne.

.ukrytý pred náhodnými prechádzajúcimi tam, kde končí cesta, si obsadila nízke návršie jedna z najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku. Kostoľany pod Tríbečom. Základ kostola pochádza ešte z predrománskej doby, prelomu 9. a 10. storočia. Jeho pôvodné múry pamätajú ešte nitrianskych rastislavovcov a svätoplukovcov. Ďalšie dejinné doby na ňom zanechali svoje stopy. Prestavby, nadstavby, prekrytie pôvodných fresiek, neodborné zásahy do výzdoby.

.dnes sa hrdí nad dedinou ako ojedinelá stavba svojho druhu, múry akoby zdvihli do výšky hobiti, človek sa nevie ubrániť snahe nájsť odtlačky dlaní na nerovných múroch, zaoblené okienka žmurkajú a náhodný turista má pietny pocit, že kráča po miestach, kde sa stretávali prví slovanskí kresťania. Datovanie kostolíka vychádza z analýz dreva v chrámovej lodi, ktoré siaha späť približne do roku 860. Okrem zvyškov pôvodných fresiek sa v chrámovej lodi nachádza pôvodná krstiteľnica a svätenička.

.kostol je zasvätený sv. Jurajovi. V 50.rokoch 20. storočia bol v takmer dezolátnom stave, no podarilo sa ho zachrániť a dnes slúži svojmu pôvodnému účelu ako stánok pre veriacich. V 60. rokoch sa uskutočnila prestavba, ktorá zničila časť barokovej prístavby. Od prelomu milénia sa na budove kostola nekonajú už žiadne prestavby a prístavby, pamiatkári reštavrujú a konzervujú čo najviac pôvodiny stavby. Aj vďaka nim toto miesto voľne dýcha svojou slovanskou minulosťou ako akýsi prídavok neďalekej Nitry.

 

Galéria k článku:

Váš komentár

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.