.čiernobiela prichádza zo srdca a z duše. Farebný súlad je predmetom estetiky, čiernobiela vyráža pocit. Nefotíme čiernobielo, lebo je to „umelecké“, ale preto lebo odtiene šedej lepšie vyjadrujú pocity.

.farby oslepujú oko. Farby vydávajú obraz na milosť Šťastene. Ak scéna nie je dostatočne farebná alebo na nej nie sú zaujímavé farby v žiadanej rovnováhe, je ťažké urobiť dobrú fotografiu. Čiernobiela je menej obmedzujúca. Aj keď nie je vhodné svetlo, čiernobiela zo scény vždy vytiahne jej esenciu a nosnú emóciu. Potláča svetlo a farby, ktoré inak opíjajú oko a nechávajú diváka blúdiť obrazom. Čiernobiela prináša jasný odkaz.

.odtiene šedej vytvárajú minimalistický estetický rámec, robia celý proces prípravy fotografie instantnejším, postproces je jednoduchší, žiada si menej zásahov do obrazu. Výraz fotografie je ovplyvnený menším množstvom premenlivých faktorov. Čierna a biela hranica môže byť obmedzujúca, no medzi čiernou a bielou existujú milióny odtieňov šedej.  A práve tie predstavujú kreatívnu výzvu pre vyjadrenie najjemnejšej esencie pocit.

.čiernobiela fotografia nie je „lepšia“ ako farebná (alebo naopak). Sú to dva spôsoby poňatia skutočnosti a komunikácie obrazom. Základnou linkou tohto textu je dôvod, prečo sa páči čiernobiela mne a nie, že by sme mali húfne opustiť farbu a spoločne velebiť šedú.

.a na záver, ak radi fotíte do čiernobiela, vyskúšajte niektoré z týchto presetov do Adobe Lightroom. 🙂

 

Galéria k článku:

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!