Láska, oddanosť,pochopenie a disciplína. Týmito štyrmi slovami sa dá veľmi jasne zadefinovať tvorba Martina Martinčeka. Pripravoval sa na iný svet, plný ruchu, svetiel, pátosu. Chvíľku sa ho snažil mapovať, žiť ním. Predstavoval si, že mu bude celoživotnou náplňou. Avšak zhoda okolností spôsobila, že sa musel s týmto svetom v zárodku rozlúčiť takmer zo dňa na deň. A zmenilo sa všetko.

Ako dieťa, ktoré bude milovať okolie, ktoré mu poskytne útočisko a bezpečie, tak kládol svoje kroky Liptovom. Narodil sa tam, poznal jeho vonkajšiu schránku. Vrátil sa a začal ho rozbaľovať, odhaľovať vrstvu po vrstve prostredie a ľudí v ňom. Vrátil sa nepostihnutý veľkomestom. Pochopil, že ak chcel preniknúť do podstaty svojho nového sveta, musel ho nechať sebou znieť. Nepracoval na poli ako hospodár, nepracoval ako drevorubač v hore, no prejal spôsob života týchto ľudí. Prejal ho a preložil ho vlastnou prácou, vlastným zaoberaním. Ku svojím fotografiám pristupoval mimoriadne citlivo. Neskrýval nič, čo bolo krajine a ľuďom vlastné, neobchádzal nepohodlné, či bolestivé. Zachytil krajinu a jej ľudí a vtlačil scénam vlastné hlboké chápanie súvislostí. Ku štyrom úvodným slovám hádam žiadala by sa ešte pridať pokora. Martinček sa nevrátil na Liptov s ideou toho, ako chce žiť a pracovať. Nedorazil s myšlienkou meniť, ani sa neprechádzal krajinou ako divák kina, ktorý si pozrie film a potom odíde preč, do úplne iných súvislostí. Bol neoddeliteľnou súčasťou predmetu svojich fotografií. Každé Martinčekove stlačenie spúšte bolo tichým vyjadrením úcty a zároveň ospravedlnením, že vzápätí k videnému pridáva kúsok vlastného „seba“. Každý jeho obraz bol akoby prosbou o prijatie.

Oddanosť prameniaca z hĺbky človeka, úctivé pokladanie rúk na videnie milovanej krajiny a úcta k jej ľuďom. Tam je kľúč k Martinčekovej tvorbe. Nie čím a ako fotografoval. Ale prečo fotografoval.

Všetky jeho práce vznikli v okruhu 100 kilometrov okolo Liptovského Mikuláša. Už len tento samotný fakt je odrazom lásky, úcty a úžasu nad „svojím“ svetom.

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!