.kedy pravidlá porušiť? Kedy ich nasledovať? Akoby ich nebolo dosť, urobme si ďalšie…

.pravidlá sú, žijú, podopierajú exaktný svet techniky. Ak zdokonaľujeme svoje remeslo, či narábanie s nástrojom, je dobré ich poznať a postupovať podľa nich. Ale sebavyjadrenie? Prekočiť medze objektívna podľa pravidiel? Umenie má pravidlá?

.zbytočne ich budeme hľadať v kompozícii, expozícii, ostrosti, hocikde. Nájdeme len princípy použiteľných techník, prístupov, len vodítka, ktoré sú len jednou z mnohých alternatív. Môžme ich nasledovať alebo ich môžme poprieť. Len ich poznanie, rovnako ako len poznanie akéhokoľvek pravidla,je zbytočné. Potrebujeme poznať spôsoby a princípy fotografického výrazu, dôvody, prečo sa stali relevantnými a potom zvážime, ktoré z nich použijeme pre výstavbu svojej vízie.

.dodržiavanie pravidla pre pravidlo zmysel nemá, popiera to všetok ďalší vývoj. No rovnako porušenie pravidla pre samotné porušenie pravidla je nezmyselné, neprináša samo o sebe umenie, skôr anarchiu.

.prečítajme si, ale vzápätí aj vyskúšajme. Nepoužívajme zlatý rez, pomerné horizonty, premyslenú expozíciu a ďalšie preto, lebo ich používajú mnohí iní. Pocíťme, čo v obraze spôsobujú, čo pridávajú k estetike a rovnováhe obrazu. Ale ak máme ten pocit, že expozícia proti slnku, stredová kompozícia, či iné “neučebnicové” postupy nášmu obrazu pomôžu, vyformujú ho podľa našej vízie, urobme to tak. Umenie nepozná “musíš”, či “mal by si”.

.žiadny profesor literatúry vám nepovie, kedy používať aké slovné a vetné konštrukcie. Žiadny študent literatúry sa nebude pýtať, kedy má použiť metaforu, či prirovnanie. Kompozícia sa odvíja od vkusu a jedinečného výrazu, nedá sa to nikde naučiť, len sebe samých. Je to cesta pokusu a omylu, cesta hry. Tak ako sa čas od času naučíme nejaké nové slovo, tak sa naučíme aj nový obrazový prostriedok. A pozvoľna ho začneme používať, skúmať, čo dokáže, čo spôsobí. Je to náš pocit, nie pravidlo..nie foťák..ani objektív..je to len náš pocit..

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!