.potrebujem niečo robiť, chytám inšpiráciu, otváram jednu stránku za druhou, ďalšiu a ďalšiu knihu, hľadám ju. Kde sa podela inšpirácia? Ako ju hľadať? Zmocňujem sa jej, či ona ma obdarí sebou?

.dlhou dobou inšpiráciu maskujeme, vkladáme do nej nezlučiteľné. V školách nás učia príkladmi iných, trávime informácie a musíme si ich pamätať namiesto toho, aby nás radšej postavili pred problém a žiadali od nás našu vlastnú projekciu a analýzu. Naučia nás obávať sa zlyhania a učiť sa chybami tých druhých, berú nám tú cennú skúsenosť pomýliť sa. Inšpirácia prestáva byť tým zábleskom intuície, ktorý rieši jedinečnosť problému, radšej sa vlečieme overenými cestami.

.je jednoduchšie byť inšpirovaný ako sa inšpirovať – uchopiť jedinečnú myšlienku a zhmotniť ju vlastným tvorivým procesom. Je jednoduchšie śa vnoriť do už vytvorenej galérie šablón riešení, než si sadnúť s čistým listom papiera a ceruzkou v ruke. Je jednoduchšie kopírovať, než tvoriť. A je mentálne lacnejšie používať to, čo už vytvorené bolo a napodobňovať to.

.prepĺňame sa prácou iných ľudí. Nasávame cukrové vizuály, zbavené kontextu a konceptu. Povrchový dizajn a prázdne jadro. Recyklujeme náhľady, myšlienky na začiatku vznešené a košaté sú každým ďalším spracovaním stupídnejšie a nakoniec vyčerpáme a unavíme aj samotný povrchový vizuál.

.táto nová forma inšpirácie požiera kreativitu. Kŕmime ju zhonom po rýchlych, krátkych a ľahkých odpovediach. Kreativitu si uchránime len jasnou myšlienkou spájajúcou jedinečný koncept a vlastné unikátne spracovanie. Bez šablón, bez násilia, bez vyprázdňovania a zabíjania cudzích kontextov.

/podľa článku Owena Shiffleta na Viget.com/

Spread the word. Share this post!

Comments (1)

  1. Pingback: .ešte raz o inšpirácii. – SvetlaKomora.SK

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!