.napíšem si resumé alebo bio.? (1. časť)

.webová stránka, výstava, kniha, virtuálny profil – všade tam a na mnohých iných miestach sa autori predstavujú, oznamujú veci o svojej osobe. Väčšinou svoj kratší-dlhší textík označujú ako “resumé” alebo “bio”. Čo je ktoré a ako na to? Kde má svoje miesto resumé, kde CV a kde bio?

.resumé.

.použijete ho ako súčasť žiadosti o zamestnanie. Resumé by malo byť štylizované pre špecifickú ponuku a špecifickú pracovnú pozíciu. Malo by byť premyslenou prezentáciou vašich najsilnejších stránok, súvisiacich s pozíciou, o ktorú sa uchádzate. Je stručné a jasne zamerané na relevantné profesionálne kvality. Resumé je viac technickým kusom textu a pevne súvisí s príslušnými časťami CV. Orientuje sa na úzke jasne definované publikum.

.CV.

.je omnoho dlhšie a rozsiahlejšie ako resumé. Obsahuje všetky detaily vášho kariérneho vývoja, bez ohľadu na to, či sú relevantné pre žiadanú prácu alebo nie. Nie je nezvyčajné, že CV je rozpísané na viacerých stranách. Vždy je zbierkou faktov – zoznamom doložiteľných informácií ohľadne vzdelania a pracovnej praxe. Podobne ako resumé, aj CV je smerované na úzke publikum.

.bio.

.”životopis” sa od predchádzajúcich dvoch textov výrazne líši. Ak je správne napísaný, môže byť použiteľný ako silný marketingový artikel. Životopis je krátky (1-2 odstavce) text so špecifickým účelom. Popisuje pozadie konkrétnej činnosti (autor knihy, výstavy, webovej stránky), často je doplnený fotografiou. Životopis je väčšinou textom prvého kontaktu. Resumé a CV sú podstatne rozsiahlejšími útvarmi. Šikovne skoncipovaný životopis by mal pritiahnuť záujem o vašu osobu. Nemieri na žiadnu konkrétnu pozíciu, je tak povediac samonosný a plne ponorený do špecifickej oblasti, v ktorej autor tvorí. Je veľmi obľúbeným priestorom pre sebaprezentáciu umelcov pred širokým publikom.

.podľa www.resumeright.com.au

www.forbes.com

1 Trackback / Pingback

  1. .napíšem si bio.! (2. časť) – ..Svetlá Komora.SK..

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.