.nedá mi to, hlavne po tom takmer obžalobnom článku sa to vo mne akoby naplno otvorilo. Desať rokov fotenia a stále je to o love pocitu, dobiehaní pocitu a on stále uniká. Meditácia v hľadáčiku, kde vlastne ani nie je podstatné, čo mám pred sebou, ale to, ako do toho vniknem, ako sa tým nechám obklopiť a ako sa to vo mne poskladá do melódie toho momentu. Nazvem to trebárs zen.

.to slovo neviem uchopiť rozumom. Prenasleduje ma odkedy som pred rokmi a rokmi čítal Kerouacových Dharmových tulákov. Nie je o meditujúcom mníchovi, či praxi osvietenia, je to životný štýl..a stav mysle zároveň. Hľadanie krásy všade naokolo. Pokoj, jednoduchosť, pohľady dovnútra. Keď si to prenesiem do hľadáčika, samotný predmet prestáva byť tým najdôležitejším. Dôležité je to, čo sa odohráva v duši..v duchu..v mysli.

.zen môže byť čokoľvek. Čokoľvek, čomu odovzdám svoje prežívanie. Ľudské bytie namiesto ľudského konania. Otvorená myseľ a zmysel pre kúzlo momentu.

.zen je tok. Schopnosť otvoriť si myseľ, nehodnotiť, neposudzovať, len nechať myšlienky plynúť. Ak sa tam vynorí čokoľvek, čo upúta moje oko, odfotím to a vtlačím tomu obrazu skromnú správu zo svojho pocitového rozpoloženia. Vedomosť a skúsenosť zostáva v úzadí. Nechám sa viesť automatikou a intuíciou. Každá otázka vnáša nový smer. Pôjdem tam? Alebo pôjdem tade? Áno, toto si chcem odfotiť, lebo tu som sa cítil takto. Bol som prítomný v tom momente.

.zen je ukrytý v mysli. A cez inšpiráciu a kreativitu sa vie preniesť do fotografie. Potrebujem len (hocijaký) fotoaparát a SEBA, ktorý som bezvýhradne prítomný v tej chvíli.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!