.v časoch bez multimediálnej zábavy sme sa hrali spoločenské a stolové hry. Vlastne to trvalo celé moje detstvo. A tým hrám dominoval šach. Každý, kto hral šach, bol považovaný za múdreho inteligentného človeka. Páčili sa mi jasné pravidlá, jasne určené pozície a vlastnosti. Šach mi ukázal, kto je to protivník. Ten druhý. Oproti. Hrali sme čierni proti bielym. Vždy mohli vyhrať len čierni alebo len bieli. Vždy bolo všetko jasné a na konci sa jeden postavil od šachovnice víťazne.

.potom prišli elektronické hry. A jedna z prvých rozšírených – tetris. Instantná frustrácia. V jednom kuse sa to opakuje..a nedá sa to vyhrať..je to len o náhode a šťastí. Ale vlastne o tom to všetko je. A je to veľmi poučná hra.

.šach ťa naučí hľadať protivníka.

.niekoho, proti komu sa dá bojovať. Niekoho, na koho to môžeš všetko zvaliť. Niekoho, kto urobil chybu. Niekoho, kto má všetky tie zlé vlastnosti, ktorých sa ty víťazstvom zbavíš. Toto šachové nastavenie ťa ale uzavrie do kruhu. Jediným svojím protivníkom si ty sám. V tetrise hráš len proti času a nekonečnému sledu kúskov. Jediná výzva je v tebe samotnom, tetris je vnútri a je len na tebe ako zostavíš konečnú kompozíciu náhodných tvarov. Nič nie je jasne a pevne definované, len správne alebo len nesprávne. Tvoje výsledné čísla môžu rásť do nekonečna, keď sa tomu oddáš a sústredíš sa.

.ak hráš šach dlhšie, hra sa komplikuje.

.staviaš si zložitejšie matrice, tvoji protivníci sú zdatnejší. Tetris zostáva rovnaký, od prvého kúsku až po plnú obrazovku. Jediné, čo sa zmení je čas a rýchlosť jeho plynutia. Keby si hral tetris na najnižšej možnej rýchlosti, mohol by si ho hrať celý život a asi by si nikdy neprehral. A beztak máš kopu času, aby si položil kúsky na ich najpríhodnejšie miesto. Tetris je samovýzva. Dá sa hrať jednoducho alebo môžeš odbúravať viac riadkov naraz. Miera výzvy je len v tebe. Načo si vŕšiť povinnosť až tak, že spraví z hry, ktorú si si užíval nočnú moru? Je to o sebakontrole aj pri tých najvyšších rýchlostiach.

.musíš si uvedomiť, že nikdy neovládneš hracie pole.

.šach dovolí predvídať, všetko je presne nalinkované a vieš presne predpovedať, ako sa zachová tvoj protivník. Je to uzavretý systém. Tetris je náhoda a tvoja reakcia. Nezavádza ťa predstavou, že vieš, čo a ako bude nasledovať. Je otvorený. Môžeš voliť najlepšie pozície bez nároku na ovládnutie systému hry.

.v tetrise sa nevyhráva.

.tetris sa hrá pre hru samotnú a potešenie z nej.

 

/prevzaté a upravené z medium.com/

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah stránky je chránený !!