.fuji superia x-tra 800.

.je to trošku zvláštna voľba, ale priznám sa, urobil som to zo zvedavosti. Bežné denné svetlo praje filmom s ISO 50-400. Mal som v rukách krabičku Superie X-TRA 800 a bol som zvedavý.

.prvá vec, ktorá mi prišla hneď po prvých expozíciách, bola sloboda. Pri 800vkovej citlivosti pri dennom svetle absolútne netreba rozmýšľať nad tým, či výsledný čas udržím v ruke alebo nie. Pokiaľ som to nepreháňal s clonou, držal sa do tých f/10, časy vychádzali úplne komfortné. Možno na opačnom konci, pri nízkych clonových číslach, som ocenil že maximálna rýchlosť uzávierky foťáku bola 1/8000s. Ale aj keby nebolo, vždy sa dá rozumne zmestiť do použiteľných časov, bez toho, aby človek musel špekulovať a robiť kompromisy.

.po vyvolaní môže byť reč o farbách a o šume. Samozrejme, 800ka pridáva nutné zrno. Síce jemné a z pohľadu celku veľmi príjemne, ale jasne viditeľné, nielen na jednofarebných plochách. Charakter zrna robí tento film ťažko použiteľný na portréty, či krajinky. Zrno rozpúšťa najjemnejšie detaily. Z farieb ako prvá udrie do oka červená. Podobne ako v celom rade Superia, aj na X-TRA 800 je červená vizuálne dominantná, vykreslená v jej plnosti a krásne izoluje od zvyšku obrazu. Na druhej strane modrá nie je veľmi výrazná, jej rádius je obmedzený na modré stredy. Zelená sa vykresľuje v najväčšej šírke, neprovokuje, ani nezaniká, pokrýva najširší rozptyl odtieňov.

.celkovo je farebne Superia X-TRA 800 plochá. Ak sa podarí dostať do záberu červený objekt, bude určite najvýraznejším elementom obrazu. Zelená vytvorí príjemné plne rozvinuté pozadie. Zrno je presne také, aké by som od filmu čakal. Všadeprítomné, no nedegraduje celkový obraz. Jeho intenzita však odstraňuje z obrazu jemné detaily.

.fuji Superia X-TRA 800 je dostupná v cenách niekde okolo 7-8eur. Odporúčam na street relax. ISO 800 dáva poriadnu rezervu. Neriešiš, fotíš.

Skeny bez úprav

Váš komentár

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.