.ešte raz o inšpirácii.

.po prečítaní predošlého článku o inšpirácii mi zostáva v hlave čosi nedoplnené. Anotoval som Shiffletov text, prišiel mi ako veľmi jasná a presne definovaná myšlienka, ktorá pokrýva dnešný spôsob práce grafikov, dizajnérov, fotografov a ďalších kreatívcov. Ale …

  1. Pojmy a pojmy. Shifflet nekladie rozdiel medzi inšpiráciu a imitáciu. Ten rozdiel tam nutne musí vyniknúť. Navyše, ak sa prehrniem ku základu oboch pojmov, inšpirácia je skôr záležitosťou duševnou a imitácia vecou remesla. Inšpirácia v sebe pojíma zhromažďovanie surového duševného a duchovného materiálu. Čokoľvek chcem vytvoriť, musím pre to mať nejaké duševné hnutie. S prázdnym vnútrom len púho imitujem – tu sa môžem priblížiť k Shiffletovi.
  2. Všetko so všetkým súvisí. Všetko vzniká v určitom kontexte. Nedokážeme vytvoriť absolútne dielo, vždy to bude referencia na získané podnety a bez tých podnetov nevznikne dielo. Takže opäť smerujeme k inšpiratívnej surovine, ktorej dokážeme vtlačiť jedinečnosť nášho vnímania, ak uplatníme sebe vlastný prístup a spracovanie – ak nebudeme imitovať.
  3. Adaptovať, nie adoptovať. Treba vedieť, poznať, čo sa v ktorom remeselno-umeleckom poli urobilo. Čítať námety, prístupy, prikladať spôsob spracovania na príslušné témy. Je dôležité sa vnoriť do tvorivej fázy umelca a sledovať ho pri príprave. No mali by sme vnímať predovšetkým technické prístupy a nesnažiť sa nimi trafiť identický výstup. Nikdy sa nám to nemôže presvedčivo podariť, pretože nám bude nutne chýbať to “TO”, čo je každému človeku najvnútornejšie. Tak sa nikdy nevieme dopracovať k rovnakému výsledku. Nesnažme sa o to, nechajme žiariť naše vlastné “TO”.
  4. Inšpirácia plodí prácu, práca plodí inšpiráciu. Hnutie k činnosti, ten tvorivý impulz prichádza málokedy ako blesk z jasného neba. Vo väčšine prípadov je výsledkom práce a nezdaru, ktorý núti prehodnocovať, prestavovať prerábať. Mýliť sa je potrebné. Pracovať je nutné.

.kreativita má mnoho podôb a smrť jej určite nepristane. Kým dokážeme vdychovať inšpiráciu a jasne sa vymedziť voči imitácii, kreativita tu bude a zároveň budeme mať jasnú víziu vlastného kreatívneho procesu.

Váš komentár

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.