.austin kleon.-.génius vs. scénius.

.posledné desaťročia veľmi významne redefinujú postavenie umelca ako tvorivého indivídua. Umenie a umelecké zaoberanie sa stalo podstatne dostupnejšou pôdou a zaoberá sa ním podstatne viac ľudí, než kedykoľvek v minulosti. Rozšírenie umeleckých záberov silno vplýva na pozíciu umelcov a výrazne posúva zaužívaný obraz umelca ako osamelého génia. Hudobný skladateľ a producent Brian Eno stavia voči tomuto obrazu jeho prirodzený protiklad, keď zavádza nový pojem scénius.

.tradičný génius je vrcholom jasnej hierarchie, možno ako Múza alebo Boh a tvorí vrchol trojuholníkového systému. Na príklade symfonického orchestra majú pod nimi svoje miesto skladateľ, dirigent a hudobníci a ďalej nižšie stoja poslucháči, či obecenstvo. Podobne sú organizované mnohé iné útvary, či inštitúcie ako cirkev, armáda a pod.

.scénius vytvára úplne odlišné pracovné prostredie. Buduje komunitu bez hierarchie, ktorej jednotlivé prvky sú si vzájomne rovné, pohybujú sa a pracujú na jednej spoločnej úrovni. Byť súčasťou takejto komunity nepredpokladá, že kreatívec bude nebývalo šikovný alebo bude mať jedinečný talent, skôr záleží na tom, čím každý element komunity prispeje k práci celku – zdieľaním myšlienok a nápadov, kvalitou vzťahov, či iniciáciou diskusných tém.

.éra polobožských géniov, žijúcich oddelene od spoločnosti, je prežitá. Pri súčasnom množstve podnetov, množstve umeleckých či pseudoumeleckých diel neexistuje priestor, ktorý by bol vymedzený pre absolútnu autoritu v príslušnej umeleckej oblasti. Aj tí umelci, ktorí tvoria výnimočné diela, sú súčasťou širších komunít, ktoré zabezpečuje viaceré aspekty ich tvorby. Teda môžeme zabudnúť na géniov a uvažovať viac nad tým, čím podporiť a prispieť do scénia nášho zaoberania a tak zladiť naše vlastné očakávania s očakávaniami sveta, pre ktorý tvoríme. Nepýtať sa, čo ostatní môžu urobiť pre nás, ale uvažovať, čím prispejeme my ostatným. Kľúčom je spolupráca.

.v najjednoduchšej polohe génius je vrcholom egosystému a scénius tvorí ekosystém.

.celý svet je ekosystémom, v ktorom reálna šanca na prežitie a uplatnenie je ukotvená v spolupráci, komunite a vzájomnosti. Rodina, susedské vzťahy, pracovné vzťahy, mesto, krajina, všetko sú to ekosystémy, v ktorých sa tradičný model génia ostro vymedzuje voči zvyšku a prestáva korešpondovať s cieľmi komunity. Model, ktorý si každý vyberie pre svoje fungovanie a prácu, priamo ovplyvní jeho život a prirodzene aj podmienky jeho prežitia. Géniovia zapadajú prachom a stávajú sa nerealizovateľným vzorom. No scénius pokrýva stále širšie spektrum možností fungovania a rozvoja spoločnosti.

Váš komentár

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.