.7 princípov štastného života (fotografa).

.nedávno sa mi do rúk dostal článok o siedmich návykoch budhistických mníchov, o ktorých sami tvrdia, že je ťažké si ich osvojiť, ale ak sa to človeku podarí, zmenia mu život. Ako som čítal riadok za riadkom, samovoľne som začal uvažovať ako by sa tých sedem odporúčaní dalo preniesť do práce fotografa. A, pravdaže, tak ako na celý život, aj vo fotografii si svoje miesto nájdu. Akokoľvek sa niektoré z nich môžu zdať nepotrebné, nedosiahnuteľné, časovo náročné, či inak nereálne, ak ich budeme vedome nasledovať, prinesú našej práci jasný a výrazný benefit.

 

Návyk 1 – Vonkajšie zjednodušenie

„V skutočnosti je život jednoduchý, to len my trváme na jeho komplikovaní.“-Konfucius-

.rovnako aj fotografia, ak ju vnímame ako cestu od scény ku obrázku, je jednoduchá. S uvedomením si niekoľkých jednoduchých pravidiel môžeme veľmi jasne a presne predpokladať výsledok. Jediné, čo potrebujeme, je ísť von a fotiť. Siahať po svetle a nechať ho kresliť na filme, či snímači obrázky, ktoré sme si predstavili a vystrihli z času. No túto jednoduchú radosť si komplikujeme nekonečnými úvahami o technických možnostiach našej výbavy. K úvahám o kvalite svetla často pridávame otázniky, či vôbec ten krámik v našich rukách bude schopný urobiť snímku tak ako sme si ju predstavili. A mnohokrát ani nestlačíme spúšť, či dokonca ani nevyberieme foťák z brašne.

.častejšie plánujeme nákupy techniky ako prechádzky so zámerom fotiť.

.skutočné čaro umenia svetla si uvedomíme, keď odložíme všetky nepotrebnosti a prebytky stranou. Veľmi pravdepodobne nepotrebujeme jeden foťák na každú príležitosť. Nepotrebujeme nepreberné množstvo objektívov, filtrov a redukcií. Potrebujeme jeden aparát s jedným objektívom. Všetko ostatné je nepodstatné. Máme jeden nástroj, ktorým zachytíme práve to, čo vnímame. Nemusíme zvažovať, hodnotiť, súdiť a zatiaľ stratiť svetlo zo scenérie. Tak vieme stlačenie spúšte spojiť s pudom, vášňou a inštinktom. A nasledovať svetlo. Sústrediť sa na podstatné.

 

Návyk 2 – Vnútorné oslobodenie

.každý okamih, zachytený snímačom, má svoj dôvod, svoju váhu. Dokonca aj v súčasnosti, keď denne vznikajú miliardy obrázkov, každý z nich je výrezom času tak, ako ho vníma jeho autor. Úplný zmysel však majú tieto čriepky skutočnosti len vtedy, ak sa s nimi podelíme. Ak má obrázok svoju dokumentárnu váhu okamihu, ak vyjadruje isté poňatie „estetična“ alebo ak zrkadlí môj pocit, ktorý ma zaplavil pri tom ako som sa díval na scenériu pred sebou, mal by byť publikovaný, mal by sa dostať do pozornosti ostatným. Informácia okamihu by mala byť zdieľaná, pretože už sa nikdy nevráti (och, strašne melancholické..:). Ak sa nájde len jeden človek alebo pár ľudí, ktorých obrázok zaujme, či osloví, mal zmysel a mal vzniknúť. Načo je komu sebadokonalejšia fotografia alebo sebeúžasnejší obraz, ktorý skončí v šuflíku, či na harddisku, utajený pred zrakom ostatných? Načo vôbec vznikol?

.ak ste do fotografie položili svoj pocit, dojem, komunikovateľnú informáciu, neváhajte a zverejnite ju. Neriešte, či je dostatočne dobrá a technicky dokonalá. Nesúťažíte a prinesiete ňou niekomu príjemnú chvíľku. A tak vrchovate naplníte jej zmysel.

 

Návyk 3 – Veľa meditácie

.za pomerne krátky čas, ktorým ľudstvo žije s fotografiou, bolo vyhotovených nespočet snímok a žilo a tvorilo veľmi veľa fotografov. Zbierajte fotografie, ktoré sa vám páčia, korpusy prác fotografov, ktorí vás oslovili. Máme knihy fotografií alebo digitálne zbierky fotografií z internetu, tak si dajme čas, pravidelný, či nepravidelný, kedy necháme tieto fotografie na seba pôsobiť. Nemusíte ich podrobne študovať, nemusíte ich sledovať milimeter po milimetri, nechajte na seba pôsobiť celkový dojem a celkový náhľad, spôsob videnia skutočnosti. Postupne sa tak uvoľní aj váš pohľad na skutočnosť a začnete vnímať veci a súvislosti tam, kde by ste ich pred tým nehľadali.

 

Návyk 4 – Nasledovať múdrosť

„Nechajte v sebe plynúť túžbu po učení. Ak sa vám to podarí, nikdy neprestanete rásť.“-Anthony J. D´Angelo-

.vždy sa máme čo naučiť. Čokoľvek chceme robiť, čímkoľvek sa začíname zaoberať, mali by sme rozoznávať autority v oblasti nášho zámeru. Nájsť si svoj vzor a napodobňovať jeho prístupy. Neustále nasledujeme nejaký vzor, snažíme sa s ním identifikovať a porovnávame výsledky svojej práce s prácou niekoho iného. Rozhodujúcim momentom je bod, kedy naša práca bude z väčšej časti našim dielom, s našou vnútornou a jasne rozoznateľnou pridanou hodnotou, než napodobeninou práce niekoho iného.

.nekupujte techniku. Kupujte knihy. Dívajte sa a čítajte. A pokúste sa to všetko preniesť do svojej práce.

 

Návyk 5 – Načúvať pozorne a nepredpojato

„Keď rozprávate, opakujete len to, čo už viete. Ale ak načúvate, môžete sa naučiť niečo nové.“-Dalajláma-

.pre fotografiu by možno tento návyk mal byť posunutý do „Dívať sa pozorne a nepredpojato.“ Pri plánovaní svojich vychádzok za fotografiami zaiste všetci máme pred sebou aspoň rámcové predstavy toho, čo by sme chceli fotiť a k akým výsledkom by sme sa chceli dopracovať. Nemali by sme však zostať prilepení k tejto svojej previzualizácii. Akákoľvek drobná zmena, ktorú sme neočakávali, nám môže zmazať všetky plány a v mysli nám zostane len deravá predstava toho, čo sme pôvodne chceli a len ťažko si prestavíme pôvodnú koncepciu.

.uvažujme nad miestom, resp. nad objektom. Nezačnime hneď s fotením, pokúsme sa zžiť s priestorom. Vnímanie detailov bez hľadáčika určite otvorí ďalšie a nové možnosti kompozície a prinesie nové nápady. Prejdeme sa a vyprázdnime myseľ. Na tú chvíľu bude existovať len ten malý svet a my sa s ním dôverne zoznámime ešte pred tým, než začneme fotiť. Až potom si budeme vedieť poukladať súčasti scény do svojich vnútorných súvislostí a zachytíme ich svojim neopakovateľným spôsobom.

 

Návyk 6 – Zmena je jediným zákonom Vesmíru

„Život je séria prirodzených a spontánnych zmien. Nebráňte sa im, to prináša len smútok. Nechajte realitu realitou. Nechajte veci plynúť dopredu prirodzene spôsobom, ktorý si žiadajú.“-Lao C´-

.všetko sa vyvíja a v čase mení. Rovnako aj fotografické trendy. Vizuál, ktorý bol stredobodom záujmu pred desiatimi rokmi, dnes už príliš neoslní. Fotoaparát, ktorý bol pre dvoma rokmi špičkou, je dnes priemernou mašinkou. Software sa raketovo vyvíja a zdokonaľuje. Nezostaňme prilepení k jednému spôsobu práce a tým istým nástrojom. K tomu je potrebné udržiavať svoju pozornosť v aktuálnom dianí. Je potrebné vnímať ľudí a ich prístupy. Je potrebné sa stretávať s ľuďmi a počúvať ich. A zakaždým skúšať nové veci. Prostredie okolo nás nám poskytuje obrovské množstvo možností ako uplatniť svoju kreatívny myseľ a pocity. Volíme si vždy jeden z možných prístupov a postupov. Nezostaňme pri tom jedinom, otvorme si myseľ pre ďalšiu produktívnu prácu. Akonáhle ustrnieme, stávame sa históriou. Ale mali by sme žiť a tvoriť pre súčasnosť. Ľudí neosloví to, čo bolo včera a málokto bude snívať o zajtrajšku. Sme dnes.

 

Návyk 7 – Žiť v súčasnosti

„Nelipnite na minulosti, nesnívajte o budúcnosti, zamerajte svoju myseľ na tento moment.“-Buddha-

.prišli ste na miesto, ktorým ste včera prechádzali bez fotoaparátu a bolo tam úžasné svetlo nádherne zvýrazňujúce geometriu objektov? Dnes ste sa sem vrátili a svetlo je úplne iné? Skúsite to zajtra? A keby ste skúsili Návyk 5 a uplatnili ho hneď v tom momente?

Váš komentár

Reagujte

Vaša mailová adresa nebude zverejnená.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.